VAI GLIKOZAMĪNS IR PALĪGS LOCĪTAVU VESELĪBAI?

VAI GLIKOZAMĪNS IR PALĪGS LOCĪTAVU VESELĪBAI?

Vai glikozamīns ir palīgs locītavu veselībai?

Glikozamīns ir skrimšļaudu būvmateriāls, kas palīdz saglabāt veselīgas un stipras locītavas un piedalās jaunu saistaudu izstrādē. Ar gadiem organisma spēja sintezēt glikozamīnu samazinās, kā rezultātā rodas diskomforts un sāpes, kas var būtiski ietekmēt cilvēka dzīves kvalitāti un pat kustībspēju.

Aminopolisaharīds glikozamīns ir viela, kas sastopama teju visos organisma audos, bet lielākoties – skrimšļos, saitēs, cīpslās, kaulos, muskuļos, nagos, matos un ādā. Tas ir barojošs komponents, kas nodrošina aizsardzību pret locītavu skrimšļu pārklājuma nodilšanu, palīdz saglabāt skrimšļu izturību un elastību, kā arī veicina skrimšļu reģenerāciju jeb atjaunošanos. Glikozamīns stimulē proteoglikānu – skrimšļu būvmateriālu – sintēzi un spēju izstrādāt locītavu šķidrumu. Tāpat tas palīdz sintezēt hialuronskābi un kolagēnu, kam ir būtiska loma locītavu, saišu un saistaudu funkciju saglabāšanā.

Kādos gadījumos ieteicams lietot glikozamīnu?

Organisma spēju izstrādāt glikozamīnu ietekmē vairāki faktori, tai skaitā vielmaiņas traucējumi un dažādas saslimšanas, turklāt līdz ar gadiem sintezētā glikozamīna daudzums samazinās, kā rezultātā tas vairs nespēj pilnvērtīgi veikt savas funkcijas, radot sāpes un diskomfortu. Lai nodrošinātu atbilstošu glikozamīna līmeni organismā, to iespējams uzņemt papildus – uztura bagātinātāju veidā.

Glikozamīnu ieteicams lietot:

cilvēkiem, kuriem regulāri ir palielināta fiziskā slodze, aktīvi sportojot vai veicot fizisku darbu;
lai nodrošinātu normālu metabolismu locītavās, tādā veidā palīdzot saglabāt kustību brīvību;
deģeneratīvu locītavu slimību, piemēram, osteoartrīta vai reimatoīdā artrīta, gadījumā;
ja parādījušies pirmie simptomi, kas var liecināt par locītavu problēmām – diskomforta sajūta, stīvums locītavās;
cilvēkiem ar lieko svaru, kas rada pastiprinātu slodzi locītavām.
Glikozamīna sulfāts ir bioloģiski aktīva viela, ko medikamentu un uztura bagātinātāju ražošanas procesā iegūst no jūras vēzīšu hitīna apvalku ekstrakta.

Šīs vielas iedarbību vairs neapšauba pacienti, kam ir viegla un vidēji smaga osteoartrīta forma, turklāt glikozamīna sulfātam nav novērotas blaknes. Daudziem pacientiem šī viela pat rada tādu pašu efektu kā nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi.

Aptiekās piedāvā dažādus glikozamīna preparātus, taču izvēloties jāraugās, vai tā sastāvā ir tieši glikozamīna sulfāts, jo glikozamīna iedarbības nodrošināšanai ir nepieciešams sērs. Lai justu preparāta iedarbību, tas jālieto vismaz 8–12 nedēļas. Glikozamīnam nav galveno pārtikas avotu, no kuriem to uzņemt, tāpēc cilvēkiem tas jāsaņem no uztura bagātinātājiem. Par glikozamīna lietošanu jākonsultējas ar ārstu tiem, kam ir cukura diabēts!

Atpakaļ uz blogu