Reino sindroms: Kā atpazīt simptomus un mazināt aukstuma ietekmi?

Reino sindroms: Kā atpazīt simptomus un mazināt aukstuma ietekmi?

Ievads

Reino sindroms ir perifēro asinsvadu traucējums, kas ietekmē asinsriti ekstremitātēs, īpaši pirkstu galos. Tas rodas, kad mazie asinsvadi, reaģējot uz aukstumu, vibrāciju, neiroloģiskiem simtpomiem vai stresu, strauji sašaurinās (vazospazmas), ierobežojot asins pieplūdi, kas rada pirkstu krāsas maiņu, nejutīgumu un sāpes!

Saskaņā ar epidemioloģiskajiem pētījumiem aptuveni 3–20% cilvēku cieš no Reino sindroma, un sievietes slimo biežāk nekā vīrieši. Kaut arī primārā (vieglākā) forma parasti nerada nopietnus veselības draudus, ilgstošs un neārstēts Reino sindroms var ievērojami ietekmēt dzīves kvalitāti. Savlaicīga diagnostika, veselības aprūpes speciālistu konsultācijas un efektīvi profilakses pasākumi būtiski palīdz samazināt aukstuma radīto diskomfortu!

Šajā rakstā aplūkosim Reino sindroma veidus, simptomus un efektīvus risinājumus, kas palīdzēs samazināt aukstuma izraisīto diskomfortu!

Pulsaar Akademija – attēls par Reino sindromu

Simptomi un Reino sindroma ietekme uz veselību

Reino sindroma simptomi:

  • Krāsas izmaiņas: Pirkstu gali vispirms kļūst balti (asinsrites samazināšanas dēļ), tad zilgani (skābekļa trūkuma dēļ) un beidzot sarkani (asinsrites atjaunošanās dēļ)!
  • Auksti un nejūtīgi pirkstu gali: Asinsvadu spazmas laikā pirkstu gali kļūst auksti un nejūtīgi, jo tiek apgrūtināta ne tikai asins plūsma, bet arī nervu apgāde ar skābekli. Tādēļ var būt apgrūtinātas noteiktas sīko roku kustības – piemēram, pogu aiztaisīšana vai sīku priekšmetu satveršana!
  • Tirpšana jeb skudriņas: Anatomiski pirkstu galiem ir blīvs nervu galu tīkls. Apgrūtināta asinsrite un skābekļa trūkums var traucēt nervu impulsu vadīšanu. Tas rada raksturīgu tirpšanu (“skudriņu”), kad asinsvadi pēkšņi paplašinās un asinis ieplūst saspiedušajos audos, rodas lokāla hiperēmija, kas nereti paaugstina sāpju intensitāti!
  • Sāpes un dedzinoša sajūta: Palielinās, kad asinsrite atjaunojas! Atkārtotas un ilgstošas vazospazmas samazina skābekļa un barības vielu piegādi perifērajiem audiem. Ja šie procesi turpinās regulāri un intensīvi, var veidoties sīki mikrobojājumi, ādas čūlas un, retos gadījumos, nopietnāki audu bojājumi. Būtiski ir ārstēt šo slimību un veikt profilaktiskus pasākumus!

Reino sindroma ietekme uz veselības stāvokli un dzīves kvalitāti

  • Ikdienas aktivitāšu ierobežojumi: Reino sindroma pacienti mēdz izvairīties no aukstas vides, ziemas sporta un citām aktivitātēm ārpus telpām, lai neizraisītu lēkmi. Tas var ietekmēt gan fizisko, gan emocionālo labsajūtu!
  • Psiholoģiskais stress: Biežas sāpes un diskomforts var izraisīt papildu trauksmi un bažas par savu veselību. Tas veido “apburto loku”, jo arī stress pats par sevi pastiprina simpātiskās nervu sistēmas aktivitāti un var izraisīt jaunas lēkmes!
  • Ilgtermiņa audu bojājumu risks: Smagos gadījumos un īpaši sekundārā Reino sindroma gadījumā pastāv risks, ka audu nepietiekama apasiņošana (išēmija) var radīt mikroplaisas, čūlas vai pat audu nekrozi. Tas nopietni apdraud roku un kāju pirkstu veselību. Savlaicīga ārstēšana (gan konservatīva, gan, ja nepieciešams, ķirurģiska) var būt izšķiroša, lai novērstu neatgriezeniskus bojājumus!

Reino sindroma veidi un to raksturojums

  • Primārais Reino sindroms:
    • Šī ir “vieglākā” Reino sindroma forma, kas rodas, kad mazie asinsvadi pārāk strauji saraujas, reaģējot uz aukstumu vai stresu!
    • Tas visbiežāk skar jauniešus 15–25 gadu vecumā un nav saistīts ar citām slimībām. Epizodes parasti ir īsas, un, tiklīdz organisms atkal sasilda pirkstus, asins plūsma atjaunojas!
    • Daudziem cilvēkiem tas nozīmē, ka aukstā laikā pirkstu gali kļūst balti vai zilgani, tad sarkani un nereti rodas durstoša sajūta. No fizioloģiskā viedokļa šī reakcija ir saistīta ar pārmērīgu gludo muskuļu saraušanos asinsvados un simpātiskās nervu sistēmas jutīgumu!
    • Primārā forma nav tieši saistīta ar citām slimībām, un daudzos gadījumos palīdz vienkāršas profilaktiskas metodes – siltas drēbes, izvairīšanās no pēkšņām temperatūras maiņām un regulāra fiziska aktivitāte asinsrites uzlabošanai!
  • Sekundārais Reino sindroms:
    • Rodas, kad pirkstu asinsvadus ietekmē cita slimība vai specifiski darba apstākļi! Visbiežāk to izraisa autoimūnas saslimšanas (sklerodermija, sarkanais vilkēdis, reimatoīdais artrīts), asinsvadu traucējumi (ateroskleroze, vaskulīts) vai karpālā kanāla sindroms, kā arī citas neiroloģiskas vai endokrīnas saslimšanas!
    • Darbi ar ilgstošu vibrāciju (strādājot ar urbjiem, motorzāģiem) vai monotoni atkārtotām kustībām (šūšana, juveliera darbs, datortastatūras lietošana), kā arī darbs aukstumā var pastiprināt asinsvadu bojājumus un veicināt biežākas, spēcīgākas epizodes!
    • Lai mazinātu simptomus, īpaši svarīgi nodrošināt siltumu rokām (valkāt cimdus, izvairīties no krasām temperatūras svārstībām). Ja darbs saistīts ar vibrāciju – nodrošināt profilakses pasākumus, uzturēt labu asinsvadu veselību (samazināt smēķēšanu, regulāri vingrot) un laikus konsultēties ar ārstu par medikamentu vai fizioterapijas nepieciešamību!
    • Lai gan simptomi ir līdzīgi primārajai formai, sekundārajā gadījumā pastāv lielāks audu bojājumu risks, tāpēc bieži nepieciešama kompleksa ārstēšana – no speciāliem vingrojumiem un sildošām procedūrām līdz medikamentiem un ārsta uzraudzībai, lai mazinātu recidīvus un novērstu nopietnākus bojājumus!
Pulsaar atjaunošanās cimdi

Ko darīt, lai mazinātu aukstuma ietekmē radušās sāpes?

Pasākumi ikdienā

  • Valkā siltu apģērbu: Rūpīgi izvēlies apģērbu, lai ekstremitātes (īpaši pirksti un pēdas) būtu vienmērīgi pasargātas no aukstuma. Pārāk plāns apģērbs veicina straujas temperatūras izmaiņas, kas var izraisīt asinsvadu spazmas!
  • Izvairies no krasām temperatūras svārstībām: Reino sindroma gadījumā izvairies no, piemēram, iešanas aukstumā pēc pirts vai aukstā laikā neizmanto stūres apsildi - straujā temperatūras maiņa no mīnus grādiem uz karstumu palielina audu traumu risku!

Uztura un dzīvesveida maiņa

  • Regulāras fiziskās aktivitātes: Kustības – vai tā būtu viegla pastaiga, vingrošana vai peldēšana – uzlabo asinsriti un palīdz ķermenim efektīvāk regulēt temperatūru!
  • Samazini kofeīnu un izvairies no smēķēšanas: Kofeīns un nikotīns sašaurina asinsvadus, pastiprinot aukstuma radītos simptomus. Pat kafijas aizstāšana ar augu tējām var dot ievērojamu uzlabojumu!
  • Veselīgs uzturs: Veselīgie tauki (piemēram, avokado, riekstos) un pietiekama dārzeņu un augļu uzņemšana padara asinsvadu sieniņas elastīgākas un izturīgākas pret temperatūras svārstībām!

Atjaunošanās cimdu izmantošana

  • Pareiza izmēra un materiāla izvēle: Cimdiem jābūt ne tikai sildošiem, bet arī elpojošiem un nedaudz kompresijas tipa, lai stimulētu vienmērīgu asinsriti pirkstos!
  • Siltumizolācijas un kompresijas balanss: Ideāli, ja cimdos iekļauti materiāli, kas labi uztur siltumu, bet arī ļauj ādai elpot. Ikdienas darbam un atpūtai ideāli piemēroti ir Pulsaar atjaunošanās cimdi ar atvērtiem pirkstu galiem!

Ārstēšanās iespējas

  • Medikamenti asinsvadu paplašināšanai: Ārsts var nozīmēt kalcija kanālu blokatorus vai citus vazodilatatorus, kas mazina spazmu biežumu un intensitāti.
  • Sildošās ziedes un krēmi: Uzklājot uz pirkstiem, šie līdzekļi veicina asinsvadu paplašināšanos un mazinātas asiņu plūsmas radīto sāpes. Bet tos jāizmanto uzmanīgi, lai neveicinātu ādas kairinājumu!
  • Fizioterapija un alternatīvās metodes: Parafīna vanniņas, siltuma procedūras, viegla masāža vai, piemēram, akupunktūra var uzlabot kapilāro cirkulāciju un samazināt epizožu biežumu! Aptiekās nopērkami pirkstu masāžas gredzeni - tie arī var palīdzēt!
  • Regulāras konsultācijas: Ja simptomi ir bieži un smagi, būtiski ir sekot ārsta ieteikumiem, kā arī nepieciešamības gadījumā pielāgot ārstēšanu (medikamentu devas, vingrojumu veidu)!

Brīdinājuma signāli: kad nekavējoties meklēt ārsta palīdzību?

  • Ja simptomi kļūst intensīvāki vai epizodes notiek bieži: Tas var liecināt par pasliktināšanos vai papildus veselības problēmām, kuras nepieciešams izmeklēt.
  • Parādās čūlas, infekcijas vai ādas bojājumi: Ilgstoša asinsrites traucējumu dēļ āda var kļūt ievainojama, radot iekaisuma un audu bojājuma risku.
  • Ja mājas apstākļos veiktie pasākumi nesniedz atvieglojumu vai simptomi traucē ikdienas dzīvei: Šādās situācijās profesionāla konsultācija un iespējama medikamentozā vai fizioterapijas korekcija var būt izšķiroša, lai novērstu nopietnākas komplikācijas.

Kopsavilkums

Reino sindroms ir perifēro asinsvadu traucējums, kura laikā mazie asinsvadi rokās un kājās (biežāk pirkstos) strauji sašaurinās (vazospazmas) aukstuma, vibrāciju, stresa vai neiroloģisku cēloņu dēļ. Raksturīgi, ka pirkstu gali sākotnēji kļūst balti, tad zilgani un visbeidzot sarkani, kad asins plūsma atjaunojas. Primārā (vieglākā) forma bieži sastopama jauniešiem un, lai arī rada diskomfortu, reti izraisa nopietnus bojājumus. Savukārt sekundārā forma, kas saistīta ar citām slimībām vai specifiskiem darba apstākļiem (piemēram, ilgstošu vibrāciju), var veicināt ādas čūlas, infekcijas un pat audu nekrozi, ja to neārstē.

Lai mazinātu Reino sindroma simptomus un novērstu audu bojājumus, jāveic gan profilaktiski, gan ārstnieciski pasākumi. Ikdienā ieteicams valkāt siltu apģērbu un izvairīties no krasām temperatūras svārstībām, kā arī atteikties no smēķēšanas un samazināt kofeīnu. Papildu palīdzību sniedz sildošās procedūras (parafīna vanniņas, masāža) un specializēti atjaunošanās cimdi, kas kompresijas un siltumizolācijas līdzsvara dēļ uzlabo asinsriti. Smagākos gadījumos ir jāapsver medikamentoza terapija (vazodilatatori) un fizioterapija, bet par jebkādām ārstēšanas izmaiņām jāvienojas ar ārstu. Ja simptomi kļūst intensīvi, rodas čūlas vai pašpalīdzības metodes vairs nestrādā, nekavējoties jākonsultējas ar speciālistu, lai novērstu ilgtermiņa sekas!

Ja Tev pēc raksta izlasīšanas rodas jautājumi - droši sazinies ar mums!

Marta Kāpiņa – Fizioterapeite un sertificēta trenere

Rakstu sagatavoja: Fizioterapeite un sertificēta trenere Marta Kāpiņa

+371 27 389 000

Biežāk uzdotie jautājumi! Atbild fizioterapeits!

1. Kādi vingrinājumi palīdz uzlabot asinsriti un mazināt tirpšanu? Ieteicams veikt plaukstu un pirkstu vingrinājumus, kā arī vieglu plaukstu un pirkstu masāžu! Šāda regulāra aktivitāte stimulē asins plūsmu perifērijā un mazina asinsvadu spazmas! Vari savilkt pirkstus dūrē un iztaisnot, ar otru roku palīdzēt un izkustināt visas pirkstu locītavas!

2. Vai siltuma procedūras patiešām var mazināt sāpes un diskomfortu? Parafīna vanniņas, siltās kompreses un ziedes palīdz paplašināt asinsvadus, sekmējot asinsriti un mazinot sāpes. Svarīgi izvēlēties ādas tipam atbilstošus līdzekļus un ievērot drošības pasākumus, lai neapdedzinātos! Būtiski ir meklēt slimības cēloni un neizmantot siltās ziedes kā vienīgo ārstēšanas metodi!

3. Kā pareizi lietot kompresijas vai atjaunošanās cimdus? Jāizvēlas pareizs izmērs un materiāls, lai cimdi nebūtu ne pārāk cieši, ne pārāk vaļīgi. Galvenais mērķis ir nodrošināt vieglu kompresiju un siltumu, tādējādi uzlabojot asinsriti pirkstu galos! Pulsaar atjaunošanās cimdiem izmēru vari pielāgot atbilstoši plaukstas apkārtmēram!

4. Kādas ikdienas paradumu izmaiņas var samazināt lēkmju biežumu? Vajadzētu izvairīties no krasām temperatūras svārstībām, valkāt piemērotu, siltu apģērbu, kā arī samazināt kofeīna un nikotīna lietošanu. Regulāras fiziskās aktivitātes un stresa līmeņa kontrole arī mazina vazospazmu risku!

5. Vai masāža var uzlabot pirkstu jutību un novērst sīko kustību traucējumus? Maiga, regulāra masāža palielina asins plūsmu un palīdz atslābināt muskuļus, vienlaikus uzlabojot audu apgādi ar skābekli. Tā var mazināt nejutīgumu un tirpšanu, padarot sīkās kustības veiklākas!

6. Cik ilgs laiks nepieciešams, lai justu reālus uzlabojumus pēc vingrojumu vai masāžas programmas uzsākšanas? Parasti izmaiņas kļūst pamanāmas pēc vairākām nedēļām, ja aktivitātes tiek veiktas regulāri. Tomēr katrs gadījums ir individuāls – ja nav vērojami uzlabojumi vai simptomi pastiprinās, būtu jākonsultējas ar speciālistu!

Izmantotā literatūra:

  1. National Institute of Arthritis and Musculoskeletal and Skin Diseases. (2021). Raynaud’s phenomenon. https://www.niams.nih.gov/health-topics/raynauds-phenomenon

  2. Mayo Clinic (2023). Raynaud’s disease. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/raynauds-disease/symptoms-causes/syc-20363571

  3. Cleveland Clinic (2022). Raynaud’s Phenomenon. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9849-raynauds-phenomenon

  4. Haque A, Hughes M. Raynaud's phenomenon. Clin Med (Lond). 2020 Nov;20(6):580-587. doi: 10.7861/clinmed.2020-0754. PMID: 33199324; PMCID: PMC7687329.

  5. Prete M, Fatone MC, Favoino E, Perosa F. Raynaud's phenomenon: from molecular pathogenesis to therapy. Autoimmun Rev. 2014 Jun;13(6):655-67. doi: 10.1016/j.autrev.2013.12.001. Epub 2014 Jan 10. PMID: 24418302.

Atpakaļ uz blogu