Pleca SLAP bojājums: Simptomi, cēloņi un ārstēšana

Pleca SLAP bojājums: Simptomi, cēloņi un ārstēšana

Ievads

SLAP bojājums (Superior Labrum Anterior to Posterior bojājums) ir bicepsa garās galviņas piestiprinājuma traumatisks bojājums, kas izpaužas kā sāpes plecā! To visbiežāk novēro sportistiem, kuri veic intensīvas rokas kustības virs galvas (piemēram, peldētājiem, volejbolistiem, tenisistiem, beisbolistiem). Taču SLAP bojājums var rasties arī ikvienam, kurš guvis traumu vai ir pakļauts atkārtotai pleca pārslodzei darbā!

Pareiza diagnostika un savlaicīga ārstēšana ir ārkārtīgi svarīga, jo nepietiekama terapija var novest pie pastāvīgām sāpēm, pleca kustību ierobežojuma un pat ilgstošām locītavas funkcijas problēmām. Šajā rakstā kopā ar fizioterapeitu apskatīsim galvenos SLAP bojājuma simptomus, iemeslus, ārstēšanas metodes (gan neķirurģiskās, gan operatīvās), kā arī pleca ortozes lietošanas priekšrocības rehabilitācijas procesā!

Kas ir SLAP bojājums un kā to atpazīt?

SLAP bojājums rodas pleca locītavā, kur bicepsa cīpsla piestiprinās pie locītavas! Šī skrimšļa struktūra palīdz noturēt locītavu stabilu un nodrošina vienmērīgus kustību modeļus. Bojājuma rezultātā skrimslis var atdalīties no kaula vai plīst, radot sāpes un nestabilitāti!

Galvenie SLAP bojājuma simptomi:

  • Sāpes plecā: Tās var būt asas vai hroniski velkošas, piemēram, sāpes plecā paceļot roku vai laikā, kad roka tiek turēta pacelta ilgāku laiku.
  • Klikšķēšana vai krakšķēšana: Daži pacienti jūt vai pat dzird klikšķus plecā, veicot kustības.
  • Samazināta locītavas stabilitāte: Rada sajūtu, ka plecs var “izslīdēt” no vietas, jo muskuļiem un skrimslim trūkst atbilstoša atbalsta.
  • Sāpes sprandā un kaklā: Dažkārt parādās arī sāpes plecā un sprandā, īpaši, ja mugurkaula kakla daļa tiek pārslogota, kompensējot pleca kustību ierobežojumus.
  • Sāpes vienā pusē: Bieži pacienti sūdzas par “sāpēm kreisajā plecā” vai “labajā plecā” atkarībā no dominējošās rokas un slodzes.

Iespējamie iemesli:

  1. Sporta traumas: Atkārtota intensīva kustība virs galvas, piemēram, volejbolā, tenisā, beisbolā vai peldēšanā.
  2. Atkārtota pārslodze darbā: Monotonas un ilgstošas kustības virs galvas (piemēram, būvdarbi vai krāsošana).

Nelaimes gadījumi vai kritieni: Kritiens uz izstieptas rokas vai tiešs trieciens uz plecu.

SLAP bojājuma ārstēšana

SLAP bojājuma ārstēšana

Neķirurģiskā ārstēšana

  1. Atpūta: Atpūtas galvenais uzdevums ir ļaut iekaisušajai pleca locītavai atveseļoties, samazinot ikdienas kustības un pārslodzi, kas var pastiprināt sāpes. Šajā posmā ārsti iesaka izvairīties no aktīvām darbībām virs galvas līmeņa, svaru celšanas un ilgstošas statiskas rokas turēšanas paceltā pozīcijā. Darba laikā ievēro pārtraukumus ik pēc 20-30 minūtēm! Samazini treniņu slodzi, ja veic kustības virs galvas!
  2. Fizioterapija: Fizioterapijas programmā iekļautie vingrinājumi ir vērsti uz pleca kustību atgūšanu, muskulatūras stiprināšanu un pleca stabilitātes veicināšanu. Sākotnēji tiek izmantoti stiepšanās un lokanības vingrinājumi, lai saudzīgi atjaunotu pleca kustību amplitūdu. Vēlāk pakāpeniski tiek iekļauti spēka vingrinājumi rotatoru manšetei un citām muskuļu grupām, kas stabilizē pleca locītavu. Lai apgūtu vingrinājumus SLAP bojājuma mazināšanai, konsultējies ar fizioterapeitu! Katrs gadījums izskatāms individuāli!
  3. Medikamenti: Medikamentozā terapija parasti ietver pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļu lietošanu, kas palīdz mazināt gan sāpju intensitāti, gan iekaisuma procesu. Dažkārt smagākos gadījumos ārsts var ieteikt lokālas kortikosteroīdu injekcijas, lai tieši iedarbotos uz iekaisuma skarto zonu.

Pleca ortozes izmantošana

  1. Locītavas stabilizācija: Pleca ortoze ir praktisks un efektīvs risinājums, kas stabilizē savainoto locītavu, ierobežojot nevēlamas vai pārmērīgas kustības. Šāda fiksācija novērš tālāku kairinājumu bojātajā vietā un mazina sāpes, jo plecs netiek pārmērīgi noslogots. Ortozes lietošana ir īpaši ieteicama akūtos posmos, kad iekaisums un sāpes ir izteiktākas, un kad nepieciešams saglabāt relatīvu miera stāvokli, lai bojātie audi varētu dzīt!
  2. Papildu atbalsts rehabilitācijā: Pulsaar piedāvā regulējamas pleca ortozes, kas ļauj pielāgot atbalsta un fiksācijas pakāpi tieši individuālajām vajadzībām, nodrošinot gan komfortu, gan optimālu stabilitāti. Šādas ortozes sekmē drošāku atgriešanos ikdienas aktivitātēs, profesionālajā sportā vai darbā un palīdz izvairīties no iespējamām atkārtotām traumām. Tās arī atvieglo pāreju uz intensīvāku rehabilitācijas plānu, jo ortoze stabilizē locītavu posmā, kad tiek sākti sarežģītāki vingrinājumi, lai palielinātu muskuļu spēku un kustību apjomu.

Operatīva ārstēšana

  1. Artroskopiska operācija: Operatīvo metodi – artroskopisku iejaukšanos – ārsti parasti apsver situācijās, kad SLAP bojājums ir smags vai kad neķirurģiskā ārstēšana nav devusi pietiekamus rezultātus vairāku mēnešu garumā. Artroskopijas laikā ķirurgs caur nelieliem griezieniem apskata pleca locītavas iekšpusi ar videokameras palīdzību un veic nepieciešamos labojumus – piemēram, nostiprina skrimsli atpakaļ pie kaula vai salabo plīsušo bicepsa cīpslu!
  2. Pēcoperācijas posms: Pēc artroskopiskas operācijas ārsts parasti iesaka turpināt ortozes lietošanu, lai pasargātu bojātā zonu un novērstu pāragru locītavas pārslodzi. Šajā atveseļošanās laikā seko stingri noteikta fizioterapijas programma, kuras mērķis ir pakāpeniski atjaunot kustību amplitūdu, uzlabot pleca muskuļu spēku un nodrošināt pilnīgu locītavas funkcijas atjaunošanos!

Kā pleca ortoze palīdz mazināt sāpes un atjaunot funkcijas?

Pleca ortoze palīdz mazināt sāpes un atjaunot funkcijas

Stabilizācija pēc traumas

  • Precīza fiksācija: Pleca ortoze palīdz noturēt locītavu pareizā pozīcijā, lai bojātie audi dzītu optimāli. Atšķirībā no pārsējiem, Pulsaar ortozes piedāvā pielāgojamu fiksācijas līmeni, kas īpaši noderīgi, kad sākat pamazām atjaunot kustību amplitūdu vai veikt nelielus kustības vingrinājumus.
  • Mazāks komplikāciju risks: Papildu stabilitāte samazina varbūtību veikt asus vai pārmērīgus pleca kustību diapazonus, kas varētu atkal traumēt jau bojātāju vietu.
  • Paātrināts atveseļošanās process: Pateicoties kontrolētai kustībai un samazinātai slodzei, atlabšana norit drošāk un efektīvāk.

Sāpju mazināšana ikdienā vai intensīvu aktivitāšu laikā

  • Atbalsts muskuļiem: Ortoze pārņem daļu no pleca muskulatūras “darba”, līdz ar to mazinot sāpju veidošanās risku, īpaši, ja roka ilgstoši jānotur pacelta vai jāveic atkārtoti kustību cikli.
  • Efektīva slodzes sadale: Samazinot nepareizas kustības vai pārslogotības risku, pleca locītava netiek pastāvīgi kairināta, ļaujot audiem adekvāti atjaunoties.
  • Drošība sportā: Intensīvas aktivitātes (teniss, volejbols, peldēšana) mēdz radīt lielu slodzi plecam – ortožu lietošana palīdz izvairīties no atkārtotiem bojājumiem.

Profilakse un atkārtotu traumu novēršana

  1. Regulāri spēka un stiepšanās vingrinājumi!
    • Stipriniet pleca dziļo muskulatūru (rotatoru manšeti) un muguras muskuļus, lai saglabātu stabilu locītavu un samazinātu traumu risku.
    • Vingrinājumus pielāgojiet savam fiziskās sagatavotības līmenim, pakāpeniski palielinot slodzi un ievērojot fizioterapeita vai trenera norādījumus.
  2. Ortozes lietošana sporta aktivitāšu laikā!
    • Pleca ortoze pasargā locītavu no pārslodzes vai pēkšņām kustībām, kas var veicināt atkārtotus bojājumus.
    • Pulsaar pleca ortozes izmantošana sportā, kur ir augsts atkārtotu traumu risks, piemēram, tenisā vai volejbolā, būtiski uzlabo aizsardzību.
  3. Pareiza treniņu tehnikas ievērošana!
    • Katrai sporta aktivitātei ir atbilstoša biomehānika; kļūdas kustību izpildē palielina traumu risku.
    • Konsultējieties ar pieredzējušu treneri vai fizioterapeitu, lai korekti apgūtu un uzturētu labu kustību tehniku savā sporta veidā!

Kopsavilkums

  • Neignorējiet sāpes plecā un jau pie pirmajiem diskomforta simptomiem ieteicams konsultēties ar speciālistu, lai izvairītos no ilgstošām veselības problēmām!
  • Regulāra atpūta un atbilstošu paužu plānošana ikdienas vai sportiskajās aktivitātēs var būtiski atvieglot bojātā pleca atveseļošanos. Savlaicīga SLAP bojājuma diagnostika un mērķtiecīga rehabilitācija – tai skaitā, pareizi izvēlēti fizioterapijas vingrinājumi un pleca ortozes lietošana – palīdz ātrāk atgūt pilnvērtīgu locītavas darbību un novērst atkārtotas traumas!
  • Kopā ar ārstu, fizioterapeitu un treneri izstrādāts individuāls ārstēšanas plāns un vingrinājumi ļaus drošāk un efektīvāk atgriezties ierastajā dienas ritmā vai aktīvos sporta treniņos!

Rakstu sagatavoja:

Fizioterapeite un sertificēta trenere Marta Kāpiņa, +371 27 389 000

Marta Kāpiņa, Fizioterapeite

Biežāk uzdotie jautājumi! Atbild fizioterapeits!

  1. Kas ir SLAP bojājums?
    SLAP bojājums ir augšējās locītavas virslūpas (labrum) un bicepsa cīpslas piestiprinājuma traumatisks bojājums. Tas apgrūtina pleca stabilitāti un kustības.
  2. Kādi ir galvenie SLAP bojājuma simptomi?
    Visbiežāk tie ir asas vai velkošas sāpes plecā, klikšķu vai krakšķēšanas sajūta kustību laikā, pleca nestabilitāte un traucēts kustību apjoms.
  3. Kas izraisa SLAP bojājumu?
    To var izraisīt atkārtotas kustības virs galvas (piemēram, volejbolā), smaga fiziska slodze vai kritiens uz izstieptas rokas. Arī ilgstoša pleca pārslodze darbā ir biežs iemesls.
  4. Kā pleca ortoze palīdz SLAP bojājuma gadījumā?
    Ortoze stabilizē plecu un ierobežo pārmērīgas kustības, mazinot gan sāpes, gan atkārtotas traumas risku. Tā nodrošina atbalstu, kamēr bojātie audi dzīst.
  5. Cik ilgs ir atveseļošanās process pēc SLAP bojājuma?
    Vieglākos gadījumos tas var ilgt vairākas nedēļas, bet pēcoperācijas un smagāku bojājumu gadījumos atveseļošanās var prasīt līdz pat sešiem mēnešiem.
  6. No kādām aktivitātēm jāizvairās pēc SLAP bojājuma?
    Izvairieties no kustībām virs galvas, smagumu celšanas un intensīva sporta, kamēr rehabilitācija nav pabeigta. Pakāpeniski atgriezieties pie ikdienas un sportiskajām aktivitātēm, ievērojot speciālista norādījumus.
  7. Kādi vingrinājumi palīdz atveseļoties pēc SLAP bojājuma?
    Fizioterapeits parasti iekļauj saudzīgus stiepšanās un rotatoru manšetes stiprināšanas vingrinājumus. Vēlāk vingrinājumu slodzi palielina, lai nostiprinātu un stabilizētu pleca locītavu.
  8. Kā zināt, ka nepieciešama ārsta konsultācija?
    Ja plecā ir nepārejošas sāpes, diskomforts ilgst vairāk par trīs nedēļām vai sūdzības pastiprinās, ieteicams vērsties pie ārsta, lai veiktu precīzu izmeklēšanu.
  9. Kādos gadījumos apsvērt operāciju?
    Ja neķirurģiskā ārstēšana (atpūta, fizioterapija, medikamenti) neuzlabo stāvokli vairāku mēnešu garumā vai ja bojājums ir smags, ārsts var ieteikt artroskopisku operāciju.
  10. Vai pleca ortozi var lietot visas dienas garumā?
    Jā, daudzos gadījumos pleca ortoze tiek lietota visas dienas garumā, lai nodrošinātu ilgstošu locītavas stabilitāti un pasargātu to no pārmērīgas slodzes. Taču konkrētais valkāšanas ilgums un intensitāte ir atkarīga no katra pacienta traumas smaguma un ārsta vai fizioterapeita rekomendācijām. Ortozi iesaka noņemt naktī vai atsevišķās situācijās, lai izvairītos no diskomforta!

Izmantotie avoti:

  1. Doctus. Sāpes plecā. Intraartikulāras un ekstraartikulāras izcelsmes.
  2. Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca. Artroskopiska ķirurģija.
  3. Cleveland Clinic. Shoulder Labrum Tear (SLAP).
  4. Mayo Clinic. Shoulder Pain Causes.
  5. Johns Hopkins Medicine. SLAP Tear.
  6. American Academy of Orthopaedic Surgeons (AAOS). SLAP Tears. OrthoInfo.
  7. National Health Service (NHS). Shoulder Arthroscopy.

Foto:

https://www.freepik.com/free-photo/woman-having-physiotherapy-session-clinic_18842953.htm#fromView=serie&position=1&new_detail=true

https://www.freepik.com/free-photo/woman-having-physiotherapy-session_18842979.htm#fromView=serie&position=9&new_detail=true

Atpakaļ uz blogu