KOMPRESIJAS ZEĶES FIZIOTERAPEITA SKATĪJUMĀ

KOMPRESIJAS ZEĶES FIZIOTERAPEITA SKATĪJUMĀ

Kompresijas zeķes jau ilgstoši tiek izmantotas medicīnas nozarē kā efektīvs līdzeklis asinsrites uzlabošanai kājās. Šādas zeķes ir speciāli dizainētas, lai radītu kontrolētu spiedienu uz kājām, īpaši uz potītēm, pēdām un ceļiem. Tās ne tikai uzlabo venozo atteci, bet arī samazina tūsku un sāpes, ko izraisa dažādi veselības traucējumi. Šajā rakstā uzzini vairāk par kompresijas zeķēm un to izmantošanu!

Kas ir kompresijas zeķes? Kompresijas zeķes ir speciāli izstrādāti apģērba gabali, kas paredzēti, lai izdarītu vienmērīgu spiedienu uz kājām, tādējādi palīdzot asinīm plūst atpakaļ uz sirdi. Kad mēs ilgstoši atrodamies stāvus vai sēdus pozā, gravitācija var apgrūtināt asins plūsmu no kājām uz sirdi, kas var izraisīt asiņu uzkrāšanos apakšējās ekstremitātēs, izraisot tūsku un sāpes.

Kādi ir kompresijas zeķu veidi? Kompresijas zeķes tiek iedalītas dažādās kategorijās atkarībā no to spiediena pakāpes un lietošanas mērķa. Šīs pakāpes un veidi ietver:

Viegla kompresija: Bieži tiek izmantota profilaksei, lai novērstu vieglu tūsku un sāpes pēc ilgstošas sēdēšanas vai stāvēšanas. Tās ir ideālas ceļojumu laikā, lai novērstu kāju tūsku un sajūtu par “smagām kājām”;
Vidēja kompresija: Piemērota personām ar vēnu varikozitāti, smaguma sajūtu kājās vai nelielu lēkmju veidošanos. Grūtniecēm šis spiediena līmenis var palīdzēt samazināt kāju tūsku, ko izraisa palielināts asins tilpums un hormonālas izmaiņas;
Stipra un ļoti stipra kompresija: Tiek izmantota smagākām medicīniskām problēmām, piemēram, dziļo vēnu trombozei, limfostāzei vai pēcoperācijas aprūpei;
Sporta kompresijas zeķes: Šīs zeķes ir izstrādātas, ņemot vērā sportistu vajadzības. Tās palīdz uzlabot asinsriti un paātrināt atjaunošanos pēc fiziskām aktivitātēm.
Kāds ir kompresijas zeķu darbības mehānisms? Kompresijas zeķes uzlabo asins cirkulāciju, izmantojot vienmērīgu saspiešanu, kas ir vislielākais pie potītes un pakāpeniski mazinās virzoties uz augšu. Šī saspiešana palīdz vēnu vārstiem strādāt efektīvāk, novēršot asins stāzi, un samazina vēnu diametru, palielinot asins plūsmas ātrumu. Tāpat kompresija veicina limfas šķidruma atgriešanos no audiem, mazinot tūsku. Tādējādi kompresijas zeķes palīdz uzlabot asinsriti, novērst asins uzkrāšanos un mazināt kāju tūsku.

Kādi ir pierādījumi kompresijas zeķu lietošanā? Vienā no nesenajiem sistemātiskajiem pārskatiem 2020. gadā tika izpētīta kompresijas zeķu ietekme uz vingrinājumu veiktspēju un saistītajiem rādītājiem. Šis pētījums secināja, ka, lai gan kompresijas zeķu ietekme var atšķirties atkarībā no sportista individuālajām īpašībām un zeķu veida, kopumā tās var uzlabot vingrinājumu veiktspēju dažādās disciplīnās. Kompresijas zeķes arī var palīdzēt samazināt muskuļu nogurumu un paātrināt atveseļošanos pēc intensīvas slodzes. Savukārt 2022. gadā veiktais pētījums aplūkoja kompresijas zeķu ietekmi uz muskuļu atveseļošanos pēc mākslīgi izraisīta noguruma. Šis pētījums konstatēja, ka kompresijas zeķes palīdz uzlabot muskuļu atveseļošanās procesus, īpaši pēc intensīvām fiziskām aktivitātēm vai vingrinājumiem, kas izraisa muskuļu nogurumu. Trombozes risks pēc operācijām: vairāki pētījumi apstiprina, ka kompresijas zeķu lietošana pēc operācijām var samazināt dziļo vēnu trombozes risku, kas ir nopietnas komplikācijas risks pēc ķirurģiskām procedūrām. Grūtniecības laikā: kompresijas zeķes ir pierādījušas efektivitāti arī grūtniecēm, palīdzot samazināt kāju tūsku, kas ir bieži sastopama problēma grūtniecības laikā.

Būtiski ir apvienot kompresijas zeķu valkāšanu ar fiziskām aktivitātēm un citiem pasākumiem! Lai gan kompresijas zeķes sniedz daudzus ieguvumus, tās neaizstāj citus veselības pasākumus. Fizioterapeiti iesaka:

Regulāras fiziskās aktivitātes: Tas palīdz stiprināt kāju muskuļus, veicinot labāku asins plūsmu;
Darba pauzes: Pēc ilgstošanas atrašanās sēdus vai stāvus pozās nepieciešams ieplānot laiku aktīvām atpūtas pauzēm;
Uzlabota uztura un ūdens uzņemšana: Pareiza uztura uzņemšana un pietiekama šķidruma uzņemšana palīdz samazināt tūsku un uzlabo asins cirkulāciju;
Masāžas un citu terapeitisko metožu izmantošana: Piemēram, limfodrenāžas masāža var palīdzēt uzlabot limfas plūsmu un samazināt tūsku.
Apkopojot, kompresijas zeķes piedāvā ieguvumus gan sportistiem, gan grūtniecēm, gan ceļojot, gan pie atsevišķām saslimšanām, taču tās jāizmanto kombinācijā ar citām veselības praksēm. Lai sasniegtu vislabākos rezultātus, pirms to izmantošanas konsultējies ar ārstu – flebologu un savu fizioterapeitu!

Gadījumos, kad ierastās kompresijas zeķes to garuma, materiāla vai citu īpašību dēļ sagādā grūtības veikt pilnvērtīgas sporta, ikdienas un brīvā laika aktivitātes, iesakām izmantot Pulsaar produktus – potītes ortozi, bežsuvju zeķes asins cirkulācijas uzlabošanai vai apakšstilba atbalsta ortozi, šie produkti nodrošinās nepieciešamo atbalstu aktivitāšu laikā un ir ērtāk izmantojami!

Rakstu sagatavoja:

Izmantotie avoti:

Atpakaļ uz blogu