KARPĀLĀ KANĀLA SINDROMS

KARPĀLĀ KANĀLA SINDROMS

Sāp plaukstu locītavas vai tirpst pirkstu? Šajā rakstā iepazīstināsim ar karpālā kanāla sindromu – tā simptomātiku, profilaksi un ārstēšanas iespējām!

Karpāla kanāla sindroms ir visbiežāk sastopamā kompresijas neiropātija – klīnisks stāvoklis, ko izraisa vidējā nerva (median nerve) iesprūšana vietā, kur tas iziet zem plaukstas šķērseniskās karpālās saites (transverse carpal ligament).

Simptomi ietver sāpes un parestēzijas, visbiežāk starp īkšķi un zeltnesi, bet bieži izpaužas ne tikai plaukstā – tās var izstarot arī pa visu roku, izteiktāk naktīs. Iespējama arī pietūkuma sajūta plaukstā vai pat visā rokā, īpaši pēc pamošanās. Iespējamie iemesli ir tūska, sinoviālo apvalku iekaisums, vielmaiņas produktu nogulsnēšanās, audzēji, kā arī izmainīta karpālā kanāla forma pie osteoartrozes, reimatoīdā artrīta vai pēc traumām.

Ar karpālā kanāla sindromu visbiežāk saskaras 40 – 60 gadu vecumā, turklāt sievietēm tas sastopams 3,6 reizes biežāk nekā vīriešiem. Pie riska faktoriem jāmin tādas saslimšanas kā aptaukošanās, diabēts, reimatoīdais artrīts, ilgstošas atkārtotas kustības plaukstas locītavā. Kaitējumu nodara statiska pirkstu slodze, ilgstoši turot kādu priekšmetu (piemēram, sportistiem vai celtniekiem); biežas, vienveidīgas pirkstu un plaukstas kustības (piemēram, ofisa darbiniekiem, kasieriem vai mūziķiem); vietējā vibrācija (piemēram, ražošanas sektorā strādājošajiem). Pēdējos gados pieaudzis konstatētā karpālā kanāla sindroma diagnosticēto skaits, visbiežāk skarot darbiniekus no šādām nozarēm: apstrādes rūpniecība, būvniecība, veselība un sociālā aprūpe, transports un uzglabāšana.


Karpālā kanāla sindroma skaita sadalījums pa gadiem un biežākajām nozarēm uz 100 000 nodarbināto attiecīgajā nozarē, 1996.-2016.gads

Ārstēšana var būt konservatīva – ietver ikdienas paradumu maiņu, imobilizāciju ar ortozi, fizioterapiju, ergoterapiju, ultraskaņas un medikamentozu terapiju, bet pie smagākiem simptomiem tiek veiktas lokālas kortikosteroīdu injekcijas vai operācija kanāla atbrīvošanai.

Atkarībā no karpālā kanāla rašanās cēloņa rekomendē nedaudz atšķirīgas ārstēšanas taktikas, bet pierādīts, ka imobilizācijas ierīču (piemēram, ortožu) izmantošana mazina slimības simptomus (sāpes, tirpšanu) 4 nedēļu laikā. No Pulsaar produktiem karpālā kanāla sindromam īpaši iesakām atvērto pirkstu atjaunošanās cimdus (tiem ir viegla kompresijas iedarbība, kas palīdz stabilizēt rokas muskuļus un samazināt pietūkumu, neierobežojot kustības) un plaukstas locītavas atlabšanas ortozi (paredzēta noguruma mazināšanai, stabilizējot un balstot plaukstas locītavu, arī fiziskas slodzes vai darba laikā).

Darbam ar datoru ieteicams izvēlēties ergonomisko peli un atbalstu, kā arī saglabāt atbilstošu plaukstu locītavu pozīciju, rakstot ar klaviatūru. Pārliecinieties, ka Jūsu plaukstas locītava saglabā anatomiski taisnu līniju un izvairieties no plaukstas virzīšanas uz sāniem attiecībā pret viduslīniju.

Īslaicīgai simptomu atvieglošanai dienas laikā, kā arī sagatavojoties fiziskai slodzei, vari veikt stiepšanās vingrinājumus – iztaisno roku, atliec plaukstu uz augšu, noturi 15 sekundes, atkārto 5 reizes, samaini ar plaukstu uz leju un izpildi vingrinājumu atkal. Individualizētai vingrinājumu programmas izstrādei konsultējies ar savu fizioterapeitu!

 

 

 

 

 

 

Aicinām neignorēt sāpes plaukstu locītavās, tūsku vai tirpšanas sajūtu pirkstos – dodieties pie speciālista veikt diagnostiku un uzsākt savlaicīgu ārstēšanu vai profilaksi!

 

Rakstu sagatavoja:

Marta Kāpiņa

VingroSev.lv trenere, fizioterapeita asistente

Izmantotie avoti:

  1. Management of Carpal Tunnel Syndrome Evidence-Based Clinical Practice Guideline The American Academy of Orthopaedic Surgeons Board of Directors. https://www.aaos.org/globalassets/quality-and-practice-resources/carpal-tunnel/cts_cpg_4-25-19.pdf 
  2. https://wp02-media.cdn.ihealthspot.com/wp-content/uploads/sites/494/2020/08/21142103/iStock-843565044.jpg 
  3. https://www.fisioscience.it/wp-content/uploads/2022/10/sindrome-del-tunnel-carpale-1024×612.webp
  4. https://i5.walmartimages.com/asr/de2bd2d6-3a25-4b9d-b5a5-90a85d1bfbdc.255726db6bbd317e0d7e262086d18c7c.jpeg?odnHeight=2000&odnWidth=2000&odnBg=FFFFFF
  5. https://orthoinfo.aaos.org/contentassets/3ceba801b19a40b2ad071b05f133c6a2/2022-therapeutic-exercise-program-for-carpal-tunnel.pdf 
  6. Valsts darba inspekcija. Darba apstākļi un riski Latvijā. 2017-2018. https://www.vdi.gov.lv/sites/vdi/files/media_file/2_2_12_ergonomika_un_ergonomiskie_darba_vides_riska_faktori.pdf
Atpakaļ uz blogu