KĀ PALĪDZĒT NOGURUŠĀM KĀJĀM?

KĀ PALĪDZĒT NOGURUŠĀM KĀJĀM?

Mēs visu dienu vairāk vai mazāk pavadām, stāvot kājās vai ejot. Ko darīt, ja vakarā kājas ir nogurušus un pietūkušas, pat sāpīgas?

Dienas beigās, it īpaši vasarā un karstā laikā, liela daļa cilvēku izjūt diskomfortu kājās jeb tā sauktās smagās kājas, sevišķi, ja ir ilgstoši stāvēts kājās vai sēdēts vienā pozā. Vairākumā gadījumu pēc atpūtas un pozas maiņas šis diskomforts pāriet.

Pamatā šo sajūtu cēlonis ir traucēta asins cirkulācija kāju asinsvados. Ņemot vērā, ka sirds ķermenī ir novietota augstāk nekā kājas, lai asinis atgrieztos sirdī, tām ir jāpārvar gravitācija. Cilvēkam kustoties, apakšstilbu muskuļi darbojas kā otrs sūknis jeb otra sirds, kas, saspiežot vēnas, veicina asins plūsmu augšup.

Ilgstoši atrodoties mazkustīgā stāvoklī, piemēram, ilgstoši atrodoties vienā un tajā pašā stāvus vai sēdus pozīcijā, kāju muskulis kā sūknis nedarbojas. Rezultātā asinis un šķidrums netiek aizvadīts, radot smaguma sajūtu, pietūkumu, sāpes un nogurumu kājās. Ilgtermiņā, atstājot vēnas neārstētas, var attīstīties pastāvīga tūska, varikozas jeb paplašinātas vēnas, salīdzinoši retāk – dziļo vēnu tromboze.

Nogurušas kājas dienas beigās ir pirmā pazīme, kas liecina par kāju vēnu problēmām. Ar laiku diskomforts pieaug, var rasties krampji apakšstilbos (galvenokārt naktīs), aukstas kājas, līdz pat izteikti smagām un sāpošām kājām, attīstās apakšstilbu (sevišķi potīšu) tūska.

Ko darīt?

·       Regulāras fiziskās aktivitātes stiprina kāju muskuļus, tādējādi veicinot kāju muskuļu kā sūkņa darbību. Ja ikdienas darbs saistīts ar ilgstošu atrašanos uz kājām vai sēdus pozīcijā – ieteicams periodiski veikt rotējošas kustības ar pēdu un izkustināt kāju pirkstus, kā arī pašūpoties no pirkstgaliem uz papēžiem. Kā arī jāmēģina regulāri pārnest svaru no vienas kājas uz otru, tādējādi novēršot smagumu, kas jātur vienai – balsta kājai. Sēdoša darba darītājiem nekrustot kāju pār kāju, jo tas apgrūtina asins plūsmu vēnās.

·       Atrodoties darbā, ja tas ir saistīts ar ilgstošu stāvēšanu, jānēsā ergonomiski apavi (lai nav cieši) un kompresijas zeķes. Kompresijas zeķes ir veidotas tā, lai nodrošinātu vēnu atbalstu un veicinātu asins cirkulāciju. Kompresijas zeķu gadījumā kompresija graduāli samazinās virzienā no pēdas uz augšu. Visstingrāk tā pieguļ potītes līmenī – tas veicina asins plūsmu virzienā uz apakšstilbu, apakšstilbu daļā kompresija ir vidēja, un vismazākā tā ir augšstilba daļā. Kompresijas zeķes ir ar atšķirīgu kompresijas pakāpi, radot noteiktu spiedienu, tāpēc tās ir paredzētas gan profilaksei, gan kāju vēnu slimību kompleksai ārstēšanai.

·       Ja ir liekais svars, jāmēģina pakāpeniski no tā atbrīvoties, uzņemot sabalansētu, veselīgu uzturu, palielinot uzturā augļu un dārzeņu daudzumu. Jāatsakās no smēķēšanas.

·       Jāizvairās no ļoti ciešu drēbju nēsāšanas, sevišķi gurnu, augšstilbu un apakšstilbu rajonā. Tās traucē asins plūsmas cirkulāciju un var veicināt sāpju rašanos.

·       Jāizvairās no karsēšanās saulē un karstā vannā, jo tas veicina asinsvadu paplašināšanos un asins plūsmu.

 

 

Kā mazināt šī brīža diskomfortu un nogurumu kājās

·       Atvēsināties remdenā dušā vai veikt tikai kāju peldi ūdenī, kura temperatūra nepārsniedz 34 °C.

·       Veikt maigu kāju masāžu ar rokām vai ar dabisku saru masāžas birsti.

·       Atrodoties guļus stāvoklī, pacelt kājas augstāk virs sirds līmeņa uz 5–10 minūtēm (ja iespējams pat vairākas reizes dienā), arī uz nakti.

Kā var palīdzēt uzturs?

Tādas bioloģiski aktīvās vielas kā, piemēram, flavonoīdi, var palīdzēt uzturēt labu kāju vēnu stāvokli. Flavonoīdiem piemīt antioksidatīva, pretiekaisuma, antialerģiska, antibakteriāla, pretvīrusu darbība. Tie ir sastopami daudzos augu atvasinātos produktos, lielākoties augļu mizās. Vēnu veselībai uzturā ieteicams vairāk lietot produktus, kuri ir bagāti ar flavonoīdiem:

·       mellenes, zemenes, ķiršus, vīnogas un ābolus;

·       citrusaugļus;

·       kakao un tumšo šokolādi, kuras sastāvā ir vismaz 70% kakao;

·       Briseles kāpostus, spinātus, brokoļus, pētersīļus;

·       sīpolus un ķiplokus;

·       zaļo un melno tēju.

Kā viens no jaunākajiem risinājumiem šādu problēmu gadījumos var būt īpaši pielāgotas zeķes, kas veicina asins mikrocirkulācijas uzlabošanos, kā arī, savu tehnoloģisko priekšrocību dēļ, nenospiež pēdas daļu virs potītes

Atpakaļ uz blogu