KĀ LIEKAIS SVARS IETEKMĒ LOCĪTAVU VESELĪBU?

KĀ LIEKAIS SVARS IETEKMĒ LOCĪTAVU VESELĪBU?

Vai starp locītavu sāpēm un lieko svaru pastāv saistība? Jā, pastāv, pie tam – vistiešākajā veidā un tā nebūt nav tikai senioru problēma. No abām kaitēm cieš arvien jaunāka gadagājuma cilvēki.

Ja pavisam vienkārši, tad palielināts ķermeņa svars ir papildus slodze locītavām un visam organismam kopumā. Nereti paralēli tam pastāv arī kāda cita veselības problēma – diabēts, artrīts un citas.

Liekais svars ir tiešā veidā sasaistāms ar mazkustīgu dzīvesveidu. Ne papildus smagums, ne mazkustīgums locītavām nedara neko labu. Katrs liekais ķermeņa kilograms rada papildu slodzi locītavām – jo īpaši tām, kurām jau ir kādas deformācijas pazīmes vai kuras ir bijušas traumētas iepriekš. Rūpējoties par savu locītavu veselību, būtisks ir arī pilnvērtīgs un sabalansēts uzturs, kā arī regulāra, bet mērena slodze.

Liekais svars nav tikai par smagumu. Tas bieži vien aiz sevis slēpj citas veselības problēmas, kas agrāk vai vēlāk atsauksies arī uz locītavu veselību, piemēram, paaugstināts holesterīna un cukura līmenis asinīs.

Jāpievērš uzmanība arī tam faktoram, ka palielināta svara ietekmē ir lielāka iespēja gūt dažādas traumas, kas pēc tam slikti padodas ārstēšanai un/ vai atkārtojas. Ļoti bieži cilvēkiem ar lieko svaru ir sāpes mugurā. Spēki, kas katra cilvēka mugurkaula jostas daļā iedarbojas uz visām tā struktūrām, līdzinās divām līdz trim šī cilvēka ķermeņa masām. Tātad, ja kāds sver apmēram 100 kilogramus, tad pie katras kustības jostas daļā kopējā slodze (to rada ķermeņa masa un muskuļu kontrakcijas), kas mugurkaulam būtu jāiztur, ir apmēram 300 kg. Ja kāds sver, pieņemsim, 130 kg, bet viņa augums ir metrs sešdesmit, tad uz muguru darbojas vēl daudz lielāks spēks, apmēram 350–400 kg katras kustības laikā. Tādējādi visi starpskriemeļu diski un locītavas, respektīvi, visi kustību segmenta elementi, strādā ar milzīgu pārslodzi. Tas nozīmē, ka daudz ātrāk iziet no ierindas, turklāt palīdzēt šādiem cilvēkiem ir ārkārtīgi grūti.

Otrs ,,vājais punkts” ir ceļgali, kas ,,nes” visu ķermeņa smagumu. Pētījumu rezultāti pierāda, ka katrs lieks ķermeņa masas kilograms palielina ceļa locītavu deformācijas risku par 9-13 %. Tātad, ja pie ārsta atnāk pacients ar minētajām sūdzībām un lūdz palīdzību, bet viņam ir kādi 30–40 lieki kilogrami, tad ceļu locītavas parasti jau ir slimas un uzlabot situāciju praktiski vairs nav iespējams. Ārsti, kuri nodarbojas ar ceļu locītavu protezēšanu, kategoriski pieprasa, lai pacienti pirms operācijas samazina ķermeņa masu, ko ne  katrs spēj izdarīt.

Atpakaļ uz blogu