CUKURA DIABĒTS

CUKURA DIABĒTS

CUKURA DIABĒTS ir hroniska slimība, kurai raksturīgs paaugstināts cukura (glikozes) daudzums asinīs.

Ar uzturu uzņemtie ogļhidrāti organismā tiek pārveidoti par glikozi, ko ķermenis izmanto enerģijas iegūšanai. Aizkuņģa dziedzeris ražo hormonu insulīnu, kas palīdz glikozei iekļūt ķermeņa šūnās. Cukura diabēta gadījumā insulīns vai nu netiek saražots pietiekamā daudzumā, vai organisms nespēj saražoto insulīnu efektīvi izmantot. Ja insulīna nav, glikoze paliek asinīs, un tas izraisa cukura līmeņa paaugstināšanos.

Neefektīvi izmantots vai nepietiekams – ir starpība.

Kā atšķirt diabēta veidus?

1.tipa cukura diabēts rodas, ja aizkuņģa dziedzeris nespēj saražot insulīnu pietiekamā daudzumā un trūkstošais insulīns jāievada injekciju veidā. Ar 1.tipa cukura diabētu var saslimt jebkurā vecumā, bet parasti tas attīstās bērnībā. Slimības sākums parasti ir pēkšņs un tās simptomi ir skaidri. No visiem cukura diabēta saslimšanas gadījumiem tas sastopams apmēram 10-15% gadījumu.

2.tipa cukura diabēts (insulīna neatkarīgais diabēts) ir visizplatītākā cukura diabēta forma. 2.tipa diabēta gadījumā insulīna ražošana aizkuņģa dziedzerī ir traucēta, un insulīns nedarbojas pietiekami efektīvi, un šī diabēta forma var attīstīties jebkurā vecumā. Slimības simptomi parasti parādās pakāpeniski un lēni. Dažkārt tie ilgi paliek nepamanīti un saslimšana tiek atklāta tikai tad, kad parādījušās komplikācijas, veicot asins vai urīna analīzes.

Sabiedrībā mazāk izceltais, taču ne mazāk svarīgais Gestācijas jeb grūtniecības cukura diabēts var attīstīties topošajai māmiņai grūtniecības laikā. Tas izraisa nopietnas komplikācijas gan mātei, gan auglim. Parasti sievietei pēc bērna piedzimšanas glikozes līmenis normalizējas, tomēr mātei un bērnam pastāv paaugstināts risks saslimt ar 2.tipa cukura diabētu turpmākās dzīves laikā.

Kas notiek, ja ir neefektīvi izmantots vai nepietiekams insulīna līmenis asinīs?

Sāk parādīties pirmie simptomi, kas izpaužas kā:

·       pastiprinātas slāpes;

·       bieža urinācija;

·       bada sajūta;

·       neizskaidrojams svara zudums;

·       izteikts nogurums;

·       redzes pasliktināšanās;

·       lēna brūču dzīšana;

·       plaukstu vai pēdu tirpšana vai nejūtīgums.

Ļoti svarīgi pieminēt, ka simptomi var arī nebūt, tādēļ aicinām Jūs būt uzmanīgiem un vismaz reizi gadā pārbaudīt kopējo veselības stāvokli pie speciālista.

Kā ārstēt cukura diabētu?

Cukura diabētu nav iespējams izārstēt pilnībā, bet to var ārstēt, lai uzturētu normālu cukura līmeni asinīs, nepieļautu slimības komplikāciju attīstību un uzlabotu pašsajūtu un dzīves kvalitāti.

1.tipa cukura diabēta ārstēšanas pamatā ir regulāras ikdienas insulīna injekcijas, veselīgs, sabalansēts uzturs un piemērotas fiziskās aktivitātes. Glikozes līmenis asinīs ir jāuzrauga, veicot regulārus tā mērījumus.

2.tipa cukura diabēta ārstēšanas pamatā ir sabalansēts un atbilstošs uzturs, regulārs ēšanas režīms, pietiekama fiziskā aktivitāte, glikozes līmeņa asinīs kontrole un medikamentu lietošana, kas pazemina cukura līmeni asinīs. Dažkārt nepieciešamas arī insulīna injekcijas

Lielāks risks saslimt ar 2.tipa cukura diabētu ir tad, ja:

·       Tev ir liekais svars vai aptaukošanās;

·       Tev ir liels vidukļa apkārtmērs (vairāk nekā 80 cm sievietei un 94 cm vīrietim);

·       Tu esi vecāks par 45 gadiem;

·       Tavi vecāki, brālis vai māsa slimo ar cukura diabētu;

·       Tev ir paaugstināts asinsspiediens;

·       Grūtniecības laikā Tev ir bijis diabēts.

Neaizmirsti ikdienā rūpēties par savu veselību, ievērot veselīgu un aktīvu dzīvesveidu un veikt profilaktiskās veselības pārbaudes, lai agrīni diagnosticētu saslimšanu!

Atpakaļ uz blogu