Ievads
Ahileja cīpslas iekaisums jeb tendinīts ir bieži sastopama problēma, īpaši starp sportistiem un fiziski aktīviem cilvēkiem. Šī cīpsla, kas savieno ikru muskuļus ar papēža kaulu, ir vislielākā un spēcīgākā cīpsla cilvēka ķermenī, tomēr tā ir pakļauta ievērojamai slodzei, kas var izraisīt iekaisumu un velkošas sāpes kājās! Pētījumi liecina, ka ar vecumu cīpslas kļūst mazāk elastīgas un vairāk pakļautas traumām. (Maffulli et al., 2020)
Šajā rakstā Tev būs iespēja uzzināt fizioterapeita padomus - Ahileja cīpslas iekaisuma simptomus, cēloņus, diagnostikas metodes un mūsdienīgas ārstēšanas pieejas, lai palīdzētu izprast šo stāvokli un veikt nepieciešamos pasākumus tā novēršanai un ārstēšanai!
Kas ir Ahileja cīpsla?
Ahileja cīpsla, pazīstama arī kā calcaneal cīpsla, ir ķermeņa biezākā un spēcīgākā cīpsla, kas savieno gastrocnemius un soleus muskuļus ar papēža kaulu (calcaneus). Tā ir būtiska staigāšanā, skriešanā un lēkšanā, jo nodrošina pēdas kustību un stabilitāti. Cīpsla var izturēt slodzi, kas vairākas reizes pārsniedz cilvēka ķermeņa svaru, tomēr tās asinsapgāde ir ierobežota, tādējādi palielinot traumu un iekaisumu risku. (Alfredson & Cook, 2007) Ahileja cīpsla spēlē būtisku lomu staigāšanā, skriešanā, lēkšanā un citās ikdienas kustībās, nodrošinot potītes atsperīgumu un stabilitāti!

Šī cīpsla nes lielu mehānisko slodzi, jo īpaši sporta aktivitāšu laikā. Skrējēji, basketbolisti, futbolisti un dejotāji ir īpaši pakļauti Ahileja cīpslas traumām, jo šīs aktivitātes ietver pēkšņus paātrinājumus, palēcienus un spēcīgus triecienus uz kājām!
Lai gan Ahileja cīpsla ir ļoti izturīga, tā var kļūt pakļauta mikroplīsumiem un iekaisumam pārmērīgas slodzes, nepareizas biomehānikas vai nepietiekamas atjaunošanās dēļ. Ar vecumu cīpsla zaudē elastību un kļūst trauslāka, tāpēc vidēja un vecāka gadagājuma cilvēkiem pastāv lielāks risks iegūt traumas!
Simptomi, kas liecina par Ahileja cīpslas iekaisumu
- Sāpes un stīvums – sākotnēji nelielas sāpes ikra apakšējā daļā, kas pastiprinās no rīta vai pēc ilgstošas atpūtas. Progresējot iekaisumam, sāpes var kļūt izteiktākas un saglabāties pat miera stāvoklī!
- Pietūkums un lokāls apsārtums – iekaisuma dēļ cīpsla var kļūt biezāka, sāpīga uz tausti, kā arī sarkana ap iekaisuma vietu!
- Sāpes kustību laikā – pastiprinās staigājot, skrienot vai pieceļoties pēc ilgstošas sēdēšanas. Īpaši izteiktas var būt sāpes kāpšanas laikā vai pēkšņi uzsākot skriešanu!
- Sajūta par "saspīlējumu" cīpslā – bieži sastopama ierobežota potītes kustība un stīvuma sajūta, kas liek mainīt staigāšanas tehniku, lai izvairītos no sāpēm!
- Krepitācija – dažkārt var būt jūtama vai pat dzirdama viegla krakšķēšana vai berzes sajūta cīpslas kustību laikā!
- Samazināta potītes fleksibilitāte – ilgstoša iekaisuma rezultātā var tikt ierobežota Ahileja cīpslas elastība, apgrūtinot skriešanu un lēkšanu!
Pirmās palīdzības ceļvedis
-
Mūsdienīgākā pieeja akūtu traumu gadījumā ir PEACE & LOVE metode (Dubois & Esculier, 2020). Ko tā ietver?
-
Pirmās trīs dienas: Pasargājiet cīpslu, paceliet kāju virs sirds līmeņa, izvairieties no pretiekaisuma līdzekļiem, pielietojiet kompresiju un izglītojieties par atveseļošanās procesu!
-
No ceturtās dienas: Pakāpeniski atjaunojiet slodzi, saglabājiet pozitīvu domāšanu, veiciniet asinsriti ar vieglām aktivitātēm, piemēram, velo braukšanu, un iekļaujiet fizioterapeita ieteiktos vingrinājumus!
-
-
Kāpēc Ahileja cīpslas iekaisuma gadījumā izmantot ortozi vai kompresijas pārsēju?
-
Ortoze palīdz stabilizēt Ahileja cīpslu, samazina mehānisko slodzi un mazina iekaisuma simptomus. Akūtā fāzē tā nodrošina nepieciešamo atbalstu, lai novērstu atkārtotus bojājumus un veicinātu dzīšanas procesu. Ilgtermiņā ortoze var tikt izmantota, lai samazinātu traumu risku intensīvu aktivitāšu laikā! Rekomendēju izmantot Pulsaar potītes un apakšstilba ortozi vai elastīgo kompresijas apsēju!
-
-
Kā fizioterapeits var palīdzēt?
-
Fizioterapeits izstrādā individuālu rehabilitācijas plānu, kas ietver: saudzīgus stiepšanās un spēka vingrinājumus, potītes un ikru muskuļu stabilizēšanas tehnikas, slodzes pielāgošanu, lai novērstu atkārtotu iekaisumu, kā arī noderīga ir teipošana vai manuālās terapijas tehnikas, lai uzlabotu asinsriti un samazinātu sāpes!
-

Rehabilitācijas ceļš pēc Ahileja cīpslas iekaisuma
1. Akūtais posms (1–3 dienas):
- Samazini jebkādu slodzi uz kāju un veic atpūtu, lai nepieļautu iekaisuma saasināšanos!
- Ja sāpes ir ļoti stipras, lieto ledu 15–20 minūtes vairākas reizes dienā!
- Izmanto elastīgo saiti vai ortozi, lai stabilizētu cīpslu un potītes locītavu!
- Turi kāju paceltā pozīcijā, lai mazinātu pietūkumu, un izvairies no jebkādām pēkšņām kustībām!
2. Subakūtais posms (4–7 dienas):
- Pakāpeniski veic maigus stiepšanās vingrinājumus, lai saglabātu potītes kustīgumu, kā arī rekomendēta saudzīga kardio slodze - piemēram, braukšana ar velo trenažieri vai peldēšana!
- Konsultējies ar fizioterapeitu, kurš palīdzēs izstrādāt individuālu vingrinājumu plānu sāpju mazināšanai un atkārtotu traumu novēršanai!
- Turpini lietot ortozi papildus atbalstam un pielāgo slodzi, izvairoties no pēkšņām kustībām!
3. Rehabilitācijas posms (1–3 nedēļas):
- Veic ikru muskuļu stiprināšanas un stiepšanās vingrinājumus, kas palīdzēs atjaunot cīpslas elastību un spēku!
- Lēnām atgriezies pie ierastajām aktivitātēm, izvairoties no intensīvām slodzēm un straujām kustībām!
- Izmanto ortozi sporta aktivitāšu laikā, lai nodrošinātu papildu aizsardzību un kontrolētu kustību amplitūdu!
4. Profilakses posms (pēc 3 nedēļām):
- Turpini stiprināt un stiept Ahileja cīpslu, lai samazinātu atkārtota iekaisuma risku!
- Izvēlies apavus ar labu amortizāciju un stabilu atbalstu, kas palīdzēs saglabāt pareizu pēdas biomehāniku!
- Ja nodarbojies ar augstas intensitātes aktivitātēm, apsver ortozes lietošanu, lai nodrošinātu papildu stabilitāti!
Situācijas, kad meklēt medicīnisku palīdzību!
Ja sāpes un pietūkums saglabājas vai pasliktinās, neraugoties uz ārstēšanu, vai ja rodas ievērojams kustību ierobežojums un nespēja normāli staigāt, nepieciešams konsultēties ar ārstu! Tāpat medicīniskā palīdzība ir jāmeklē, ja jūtat dedzinošu sajūtu vai izteiktu rīta stīvumu, kas neuzlabojas. Speciālists var noteikt atbilstošu ārstēšanu un novērst smagākas komplikācijas! Ieteikums vērsties pie traumatologa - ortopēda!
Lai precīzi diagnosticētu Ahileja cīpslas bojājumu, ārsts var veikt ultraskaņas izmeklēšanu, kas palīdz noteikt iekaisuma vai plīsuma pakāpi. Smagākos gadījumos var būt nepieciešama magnētiskās rezonanses izmeklēšana, lai detalizēti izvērtētu audu stāvokli. (Khan et al., 2010). Rentgens tiek izmantots, lai izslēgtu kaulu struktūras problēmas, piemēram, papēža kaula lūzumu!
Ārstēšana var ietvert fizioterapiju, kas sastāv no stiepšanas un stiprināšanas vingrinājumiem, palīdzot atjaunot cīpslas elastību un izturību. Smagu sāpju gadījumā var tikt izmantotas kortikosteroīdu injekcijas, taču tās jālieto piesardzīgi, jo var vājināt cīpslas struktūru. Ja konservatīvā ārstēšana nedod rezultātus, ārsts var ieteikt ķirurģisku iejaukšanos, kas tiek veikta ilgstošu un smagu bojājumu gadījumā!
Kopsavilkums
Neļauj Ahileja cīpslas iekaisumam ierobežot tavu kustību brīvību! Savlaicīga rīcība, piemērota ārstēšana un mērķtiecīga rehabilitācija palīdzēs ātrāk atgriezties pie ierastajām aktivitātēm. Ortozes lietošana, fizioterapijas vingrinājumi un pakāpeniska slodzes palielināšana ir atslēga uz veiksmīgu atveseļošanos. Klausies savu ķermeni, izvēlies piemērotus apavus un nekautrējies meklēt speciālistu palīdzību – tavs ķermenis būs tev pateicīgs!

Rakstu sagatavoja: Fizioterapeite un sertificēta trenere
Marta Kāpiņa, +371 27 389 000
Biežāk uzdotie jautājumi! Atbild fizioterapeits!
-
Kas izraisa Ahileja cīpslas iekaisumu? Galvenie iemesli ir pārmērīga fiziskā slodze, nepareiza skriešanas tehnika, nepietiekama iesildīšanās un stiepšanās, kā arī nepiemēroti apavi.
-
Kādi ir galvenie simptomi, kas liecina par Ahileja cīpslas iekaisumu? Raksturīgas ir sāpes pie cīpslas pamatnes, īpaši no rīta, pietūkums, kustību ierobežojumi un diskomforts fiziskas slodzes laikā.
-
Kādas ir labākās metodes Ahileja cīpslas iekaisuma ārstēšanai mājas apstākļos? PEACE & LOVE metode, viegli stiepšanas un stiprināšanas vingrinājumi, pareiza atpūtas un slodzes balansēšana.
-
Vai ir nepieciešama operācija, ja iekaisums nepāriet? Operācija ir pēdējais variants, ja konservatīvā ārstēšana un rehabilitācija nedod rezultātus ilgstošā periodā.
-
Cik ilgi parasti ilgst atveseļošanās process pēc Ahileja cīpslas iekaisuma? Atkarībā no iekaisuma smaguma tas var ilgt no dažām nedēļām līdz vairākiem mēnešiem.
-
Kā var novērst Ahileja cīpslas atkārtotu iekaisumu? Regulāra muskuļu stiprināšana, pareiza iesildīšanās, piemērotu apavu izvēle un pakāpeniska slodzes palielināšana.
-
Vai es varu turpināt sportot, ja man ir Ahileja cīpslas tendinīts? Jā, bet sākotnēji nelielā slodzē un fizioterapeita uzraudzībā, lai nepieļautu situācijas pasliktināšanos!
Izmantotā literatūra:
-
Alfredson H, Cook J. A treatment algorithm for managing Achilles tendinopathy: new treatment options. Br J Sports Med. 2007 Apr;41(4):211-6. doi: 10.1136/bjsm.2007.035543. Epub 2007 Feb 20. PMID: 17311806; PMCID: PMC2658946.
-
Dubois B, Esculier JSoft-tissue injuries simply need PEACE and LOVE British Journal of Sports Medicine 2020;54:72-73. https://bjsm.bmj.com/content/54/2/72
-
The effects of a new Tendo-Achilles Pathway (TAP) on an orthopaedic department– A quality improvement study https://www.academia.edu/84016508/The_effects_of_a_new_Tendo_Achilles_Pathway_TAP_on_an_orthopaedic_department_A_quality_improvement_study
-
Maffulli N, Longo UG, Kadakia A, Spiezia F. Achilles tendinopathy. Foot Ankle Surg. 2020 Apr;26(3):240-249. doi: 10.1016/j.fas.2019.03.009. Epub 2019 Apr 18. PMID: 31031150.
-
Achilles Tendinopathy. (2024, December 10). Physiopedia, https://www.physio-pedia.com/index.php?title=Achilles_Tendinopathy&oldid=363931.
-
MayoClinic. Achilles tendinitis. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/achilles-tendinitis/symptoms-causes/syc-20369020
-
Cleveland Clinic. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21553-achilles-tendinitis